Już po raz trzeci renomowana Kancelaria prawna KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński zorganizowała indywidualne szkolenie dla przedstawicieli Fundacji Mukobohaterowie. Tym razem
adw. Zuzanna Rosłonowska w prelecji skupiła się na aspektach prawnych związanych
z tzw. dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej (DNUR). Jednym z głównych obszarów zainteresowań pani Mecenas są prawa pacjentów. Jako, że jest to dominujący obszar działalności naszej organizacji spoglądaliśmy na zmiany w przepisach właśnie przez pryzmat szans i zagrożeń, które zmiany legislacyjne stwarzają dla chorujących.
Spotkanie przedstawicieli Fundacji Mukobohaterowie z adw. Zuzanną Rosłonowską
Przypominamy,że DNUR, wprowadzony pod koniec roku 2023, stanowił znaczącą zmianę w polskim systemie opieki zdrowotnej. Złożoność tych zmian wynikała z licznych poprawek i nowych regulacji dotyczących procedur refundacyjnych, finansowania leków oraz zarządzania ryzykiem w zakresie dostępu do terapii. W ramach konsultacji publicznych zgłoszono znaczną liczbę uwag dotyczących nowych przepisów. Zarówno organizacje pacjentów, jak i przedstawiciele branży farmaceutycznej oraz środowiska medycznego wyrażali swoje obawy i sugestie co do proponowanych zmian.
Poprzednie szkolenia organizowane dla Fundacji Mukobohaterowie również koncentrowały się na kwestiach związanych z refundacją leków, aktywnym udziałem pacjentów w procesach decyzyjnych.
Prawo farmaceutyczne i medyczne jest znane ze swej złożoności i restrykcyjności. Obejmuje ono szeroki zakres regulacji dotyczących produkcji, dystrybucji, rejestracji, stosowania leków oraz procedur medycznych. Jest często uznawane za jedno z najbardziej skomplikowanych i dynamicznych obszarów prawa. Dlatego tak ważne było dla nas dopasowanie spotkań do naszych potrzeb.
Jeden ze slajdów ze szkolenia przeprowadzonego przez kancelarię prawną
Wcześniej, podczas jednego ze szkoleń, przy udziale adw. Zuzanna Rosłonowskiej, adw. Bartłomieja Sasina i adw. Ewy Bugajskiej wyjaśniliśmy kwestie związane także innymi obszarami, jak np. prawem autorskim. Dzięki spotkaniom z ekspertami zostały nam przedstawione wymogi, które stawia przed organizacjami pacjentów obowiązujące regulacje. Zapoznaliśmy się także z dobrymi praktykami współpracy z przedsiębiorstwami z sektora farmaceutycznego lub związkami pracodawców je zrzeszającymi. Dlatego nasza organizacja informuje w sposób jawny i przejrzysty nasz związek z ww. podmiotami.
Znajomość prawa jest istotna, po to, aby solidnie realizować cele postawione przed organizacją pozarządową. Edukacja to jednak tylko ułamek dobrych owoców pracy zespołów prawnych działających w ochronie zdrowia. Z wdzięcznością patrzymy na to gdy podejmują się ważnej roli społecznej - pokazywania ułomności systemu, walką z monopolistyczną pozycją administracji i godzeniem w słuszne interesy podmiotów funkcjonujących na silnie regulowanym rynku czy w końcu dbaniem o życie pacjenta, gdy bywa on tylko nic nie znaczącą cyferką.